A kiállítás témája
Norvégiát leginkább lenyűgőző fjordjairól és az utóbbi évtizedekben hatalmas olajkészletéről ismerjük. Ez a skandináv ország azonban jóval több ennél – pezsgő kultúrális élet jellemzi a nagyobb városokat, mint Oslo vagy Bergen, zenei és más művészeti fesztiválokkal találkozhatunk egész évben.
Az elmúlt évtizedben ez az ország az úgynevezett street art, azaz a graffiti európai fellegvára lett. A műfaj mára már egy folyamatosan megújuló, a nagyvárosok arculatát erősen formáló művészeti ág lett. Sok Norvégiában és nemzetközileg is elismert művész él Bergenben, alkotásaik pedig meghatározzák a város utcáinak hangulatát.
Az utcákon a graffiti világában jól ismert alkotók, mint Dolk, AFK és TEG munkái láthatók, melyek erősen meghatározzák az európai street art trendet. Alkotásaik reflektálnak a világ aktuálpolitikai eseményeikre, társadalomkritikát fogalmaznak meg vagy épp a mindennapi élet problémáinak tartanak görbe tükröt.
A kiállítás kapcsán interjú is készült néhány művésszel, ezek szintén láthatók, olvashatók a róluk készült képekkel együtt.
Az alkotó
Zseni Zsigmond kiskunhalasi születésű fotográfus.
Korán elkezdett érdeklődni a fotózás iránt. Érettségi után Kecskeméten tanult tovább fotográfusnak a Gáspár András Szakközépiskolában. Azóta főként esküvők, gyerekek, portrék, tablók, katalógusok és események fényképezésével foglalkozik.
Munkái a 2018-ban indított Mindennapi Csodák összművészeti projekt kapcsán Pécsett, Budapesten, Oslóban és Bergenben is kiállításra kerültek.Az elmúlt néhány évben merült el a streetfotózás világában. Szakmailag folyamatosan képzi magát, gyakran kísérletezik új technikákkal és megoldásokkal.
Zenei oldal
A kiállításhoz szorosan kapcsolódik egy rövid zenés tárlatvezetés Szabó Gabriella Eszter műveiből összeállítva.
Gabriella pécsi származású zongoraművész, -tanár és zeneszerző. 2009-ben alakított “Miegymás” nevű zenekarával saját szerzeményeiből 2 lemezt adott ki “Örvény” (2010) és “Mozaikdarabkák” (2011) címmel. 2012-ben költözött Bergenbe, ahol különböző művészeti projektek mellett zongorát tanított, valamint szóló koncerteken is hallhatta közönség.
Itt ismerkedett meg Zsigmond testvérével, Zseni Zsuzsával, akivel több zenei formációban dolgoztak együtt.
Zsuzsa a bergeni Grieg Zeneakadémián szerezte klasszikus énekből mesterfokú diplomáját, majd további tanulmányaiban a 19. és 20. századi skandináv zeneirodalomra szakosodott. Zsuzsa aktív szereplője a bergeni zenei életnek, nemzetközi együttműködések részeseként nemcsak Norvégiában, hanem Izlandon, Németországban, Angliában és persze Magyarországon is hallhatja a közönség.
Gabriellával közös dalaikhoz a kortárs norvég irodalomból válogat verseket és fordítja többek között Jon Fosse és Inger Hagerup alkotásait. Ezen dalok mondanivalója legalább olyan intenzív és aktuális, mint a kiállításon látható fotók témájául szolgáló street art alkotások.